Tekrarlayan bayılmaları önemseyin!
Tekrarlayan bayılmaları önemseyin!

Sinir krizi, kan şekeri düşmesi, epilepsi atağı gibi nedenlerle ortaya çıkabilen bayılmalar, sık tekrarlanıyorsa kalp-damar hastalıklarının sinyali olabilir.

Senkop; aniden meydana gelen, bilinç kaybıyla başlayan, kişinin yere yığılmasına neden olan, kısa süre içinde yine ani ve tam bilinç toparlanması ile sonuçlanan ve birçok hastalıktan kaynaklanabilen bayılmalar olarak tanımlanıyor.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Güçlü Dönmez, bayılmaların bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğine işarat ederek, "Stresten ya da yorgunluktan bayıldım deyip geçmeyin" uyarısında bulunuyor.

Dr. Dönmez, bayılmanın özellikle kalp-damar hastalıkları açısından iyi analiz edilmesi gerektiğine parmak basarak tanıda 'tilt table test' yani 'eğik masa testi'nin en önemli yardımcı olduğunu söylüyor.

"EĞİK MASA TESTİ İLE DOĞRU TANI KONABİLİR"

Dönmez,"Bu test sonucunda kan basıncında ciddi düşme, nabızda ani azalma ya da tansiyon ve nabızda birlikte düşme izlenebilmektedir. Bu şekilde bayılmanın sebebi dolaşım sistemini kontrol eden merkezdeki aşırı duyarlılık ya da dengesizlik midir belirlenmektedir. Buna göre de tedavi düzenlenmektedir" diyor.

info@morkadeh.com
2020 © MorKadeh