Protein Diyetlerine Dikkat!
Protein Diyetlerine Dikkat!

Dukan diyetiyle hayatımıza giren, Atkins ve Karatay'la varlığını pekiştiren protein diyetleri, zaman zaman popülaritelerini kaybetseler de çok uzun yıllardır en çok kullanılan kilo kaybetme yöntemleri arasındaki yerlerini korumaktalar. Özellikle erkek sağlığı ile ilgili dergilerin hemen her sayısında en  az bir protein diyeti “reçetesi” yer almakta. Zaman zaman bir besin grubunun tümünü tamamıyla dışlayan iyi dengelenmemiş bu yeme planları çoğu zaman kişinin ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri ve lifleri yeterince alamamasına neden olmakla birlikte, kilo kaybı konusunda pek  çok zaman başarılı olmaktadır.

Diğer yandan beslenme konusunda yapılan bilimsel araştırmalar, doğru şekilde dengelenmiş, vücut için gerekli tüm besin gruplarından yeterli miktarda alınmasını sağlayan, aşırı değil ama yüksek protein alımını destekleyen yeme planlarının obezite ile mücadelede önemli katkıları olabileceğini göstermekte.

Illinois Üniversitesi’nde beslenme konusunda profesör olan Donald Layman’ın yüksek proteinli diyetler konusunda söylediklerinden önemli ayrıntıları özetlemeye çalışalım.

 

 

  • Yüksek Miktarda Protein Alımı Neyi Sağlıyor?
  • Protein tokluk hissine neden oluyor. Böylece kişi hem daha az yiyerek tokluk hissine kavuşuyor hem de başladığı diyeti daha uzun süre devam ettirebiliyor.
  • Proteini sindirmek, emilmesini ve metabolize edilmesini sağlamak daha fazla enerji sarfiyatına neden olduğu için protein tüketimi daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor.
  • Kas oluşumu ve var olan kas yapılarının korunmasında en büyük yardımcı olarak protein  gösteriliyor.
  • Protein alımı, aynı zamanda, kilo kaybı esnasında, vücudumuzun ihtiyacı olan yağsız dokunun korunmasını sağlıyor.

 

  1. Ne Kadar Protein Yemek Gerekiyor?

Yüksek miktarda protein içeren diyet derken günlük alınabilecek toplam protein miktarı 120-130 gram arasında olmalı. (Ortalama bir Amerikalı kadın günde 70 gram, ortalama bir Amerikalı erkek ise günde 90 gram protein alıyormuş. Bu durumda 120-130 gram ortalamaya göre yüksek bir gram sayılabiliyor.)

Diğer yandan günlük alınacak proteini tek bir öğünde değil, gün içine bölerek tüketmek önemli bir nokta. Çünkü vücutta pozitif protein dengesinin, protein alımını takiben yaklaşık 3 saatte sonlandığını düşünürsek, kas oluşumunu desteklemek için öğün başına 30 ila 50 gram protein tüketmek gerekiyor. Tek seferde tüketilen protein miktarı 30 gramın altında olduğunda kas oluşumuna bir katkısı olmuyor. 50 gramı geçtiğinde ise protein okside oluyor ve dolayısıyla da kaslara bir faydası dokunmuyor.

Her ne kadar her  öğünde 30-50 gram arası protein miktarını tutturmak zor olsa da, aşağıya, sağlıkla ilgili bir Amerikan sitesinden yararlanarak oluşturduğumuz, işinizi kolaylaştıracak bir tablo ekliyoruz.

Yiyecek Protein Miktarı (gram)
50 gram kırmızı et, beyaz et, balık 12
1 büyük yumurta 6
120 mililitre süt 4
120 mililitre az yağlı yoğurt 6
120 mililitre soya sütü 5
50 gram tofu 7,5
50 gram peynir 12
8 çorba kaşığı kuru fasülye 7
8 çorba kaşığı yeşil mercimek 9
50 gram fındık 12
2 çorba kaşığı fıstık ezmesi 8
8 çorba kaşığı sebze 2
1 dilim ekmek 2
8 çorba kaşığı çoğu tahıl ve makarna 2

Kilo vermek istiyorsak sadece protein mi tüketeceğiz? Tabi ki hayır. Doktor Donald Layman, hastaları için hazırladığı diyetlerde proteine ek olarak genellikle  öğünlerin 5 tanesine sebze, 3 tanesine karmaşık karbonhidrat, 2-3 tanesine de meyve eklediğinden bahsediyor. Böylece protein miktarı yüksek olan diyetlerde bile, vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerin yeterince tüketilmesi sağlanmış oluyor.

info@morkadeh.com
2020 © MorKadeh